Kareem Abdul Jabbar Kimdir?

4 min read

16 Nisan 1947 tarihinde New York’ta dünyaya gelen ve basketbolu seçen isimdir. Kareem Abdul Jabbar kimdir? Müslüman olduktan sonra isim değiştiren ve Dünya tarihinin en iyi basketbol oyuncuları arasında gösterilecek başarıyı göstermiş ünlü basketbolcudur. 2 metre 18 santimetre boyuyla oldukça uzun bir basketbolcu olan Abdul Jabbar, Hristiyan bir ailede yetişmiştir. Çocukluğunda ve gençliğinde basketbola olan ilgisi sayesinde kendini geliştirmeyi başarmıştır.

1971 Yılında Müslüman Oldu

Normalde ismi Lew Alcindor olarak biliniyordu ve 1971 yılına kadar da bu isimle yüzlerce sayıya imza attı. 1971 yılına gelindiğinde Müslüman olmaya karar vermesiyle birlikte, hayatı için dönüm noktası olarak bir işlem daha gerçekleştirdi. İsmini Lew Alcindor yerine, değiştirerek Kareem Abdul Jabbar yapmaya karar verdi. Bu sayede sahalarda çok daha fazla dikkat çeken ve kariyerini tamamen yeteneğiyle şekillendirmeyi başaran bir isim olarak anıldı.

38.387 Sayı Kaydetti

Bugüne kadar NBA tarihinde oynayan oyuncular arasında en çok sayı atan 1. Sıradaki isim olmayı başarmıştır. Kareem Abdul Jabbar kimdir? NBA kariyerini 20 sezon boyunca başarılı bir şekilde sürdürmesi ve az sayıda sakatlık geçirmesi, toplamda 38 bin 387 sayı kaydetmesine imkan tanıdı. NBA efsanelerinden bir tanesi olan Michael Jordan, Kobe Bryant, Karl Malone ve Wilt Chamberlain gibi isimleri geride bıraktı. Müslüman olması nedeniyle, özellikle doğu medeniyetleri arasında da bir anda basketbolu sevdiren isim olarak görülmeye başlandı.

6 Kez En Değerli Oyuncu Seçildi

NBA tarihinde önemli bir yer bırakan oyuncunun 20 sezon boyunca gösterdiği başarı, Amerika Birleşik Devletleri’nin o dönem en iyi takımı olan Los Angeles Lakers takımında oynamasını sağladı. 20 sezonluk kariyeri boyunca, profesyonel müsabakalarda attığı toplam 38.387 sayıyla tarihe adını altın harflerle yazdırdı.

20 sezonluk kariyeri boyunca toplamda 6 kez en değerli oyuncu ve çok sayıda özel ödül almış olması da kariyerinin sürekli olarak başarılı geçtiğinin göstergesidir. Kareem Abdul Jabbar kimdir? 1969 yılından 1975 yılına kadar Milwauke Bucks takımında rol almıştır. 1975 ila 1989 yılları arasında da LA Lakers’de forma giymiştir.

Load More Related Articles
Comments are closed.