Kobe Bryant Kimdir?

4 min read

Philadelphia’da 23 Ağustos 1987 tarihinde dünyaya gelen Kobe, 20 yıl boyunca Los Angeles Lakers forması giymiştir. 37 yaşında basketbola veda eden ünlü ismin kariyerinde onlarca farklı başarısı bulunuyor. Kobe Bryant kimdir? NBA’in kalitesini artırdığı düşünülen oyuncular arasında dahi ilk 10’da isminden söz edilir. Şutör gard pozisyonunda oynayan bir isimdir. 1 metre 98 santimetre boyuyla, NBA basketbol için orta boylu bir oyuncuydu.

Kobe Bryant Olimpiyat Başarıları

Amerika Birleşik Devletleri adına özel olarak olimpiyatlarda da görev alan basketbolcu, takımını iki kez zafere taşıdı. 2008 yılındaki Pekin ve 2012 yılındaki Londra olimpiyatlarında Amerika Birleşik Devletleri’nin altın madalya almasını sağladı. Ayrıca FIBA Amerika Şampiyonası bünyesinde 2007 yılında Las Vegas’ta altın madalya aldı. Olimpiyatlara gönderilecek kadar başarılı bir oyuncu olmasını sağlayan Los Angeles Lakers takımı, kariyerinin başladığı ve sonlandığı yerdir.

Kobe Bryant Kariyer Başarıları

Oyuncunun sadece 18 yaşındayken NBA’de forma giymeye hak kazanmasıyla birlikte, NBA’de oynayan en genç basketbolcu unvanını elde etmesi mümkün oldu. Fakat bu unvan daha sonra Jermaine O’neal ve Andrew Bynum isimlerince elinden alındı. All Star pivot olan Shaquille O’Neal’ın 1996’da Los Angeles Lakers bünyesinde forma giymeye başlamasıyla birlikte takım yapısı doğrudan etkilendi. Ayrıca Eddie Jones ve Nick Van Exel gibi isimlerin de bulunması, gard ikilisinin arkasında kalmasına neden oldu. Fakat yine de en genç smaç yarışması şampiyonu olmayı başardı. 1996 – 1997 sezonunda ortalama 7,6 sayı atan gard oyuncusuydu.

2003 Yılında Kariyeri Alt Üst Oldu

2003 yılında kendisinin adının geçtiği bir iddianame nedeniyle, tecavüzle ismi anılmaya başlandı. O yıl kadroya katılan Karl Malone ve Gary Payton bu nedenle daha fazla forma şansı bulmayı başardılar. 2004’de finale yükselen takım, yine de Detroit Pistons’a karşı galip gelmeyi başaramadı.

Koçun takımdan ayrılması ve O’Neal gibi bir oyuncunun Odom, Butler ve Grant gibi üç önemli isimle takas edilmesiyle birlikte bir anda takım yapılanması değişti. Kobe Bryant Kimdir? Tekrar formayı kaptı ve şampiyonluklara merhaba dedi. 5 kez şampiyon olmuş, 17 kez All Star seçilmiş ve 3 kez MVP ödülünü almayı başarmıştır

Load More Related Articles
Comments are closed.