Michael Jordan Kimdir?

4 min read

17 Şubat 1963’de ABD’de dünyaya gelen Michael Jordan, tarihin en önemli basketbolcularından bir tanesi olmayı başardı. New York City’de doğan ünlü isim, oynadığı takımlarda şutör gard olarak görev aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin NBA liginde yapılan açıklamaya göre, Michael Jordan tüm zamanların en büyük basketbolcusu seçilmiş ve tarihe adını yazdırmıştır. Ayrıca NBA Basketbol ligine bir çok türk baskebolcu oynamıştır.

Michael Jordan’ın Kariyeri

Michael Jordan kimdir? NBA seçmelerine katılan ve 1. Tur 3. Sırada kendine yer bulan oyuncu, Chicago Bulls’da forma giymeye başladı. 1984 ile 1993 yılları arasında Chicago Bulls’da forma giymesinin ardından emekli olmaya karar verdi. Aradan iki yol geçtikten sonra geri döndü ve 1995 ile 1998 yılında tekrar Bulls’da oynadı. Ardından ikinci kez emekli oldu ve 2001 yılıyla 2003 yılında Washington Wizards takımında forma giymeye başladı.

Michael Jordan’ın Serveti

Michael Jordan, özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en yüksek servetine sahip basketbolcuları arasında da yer alıyor. Kariyerinde elde ettiği başarılar, imzaladığı anlaşmalar, gelirinin de milyonlarca Dolar olmasını sağladı. Bu rakam zaman içerisinde artış gösterdi ve yıldız oyuncunun 2018 yılı itibariyle net servetini 1 milyar 650 milyon Dolar olarak açıklaması şok etkisi yarattı. Milyarder basketbolcunun Marcus Jordan, Jeffrey Michael Jordan, Ysabel Jordan, Victoria Jordan, Jasmine Michael Jordan adında beş çocuğu bulunuyor. 2013 yılında ise ikinci eşi olan Yvette Prieto ile evlenmiştir.

Michael Jordan’ın Başarıları

 Oynadığı takımlarda elde ettiği başarılar arasında 5 kez aldığı MVP ödülü bulunuyor. NBA finallerine katılarak oynadığı müsabakalarda ise 6 kez MVP ödülünü almıştır. NBA’de 1 adet, yılın en iyi savunma oyuncusu ödülünü aldı. 1984-1985 yıllarında yılın çaylağı ödülünü aldı. ACC Ligi yılın basketbolcusu ödülünü de 1983 – 1984 sezonunda almıştır. All Star smaç şampiyonasına katılarak 1987 – 1988’de ödülü elde etmeyi başardı.

Michael Jordan kimdir? Kariyerindeki sayı ortalamasına göre, normal sezonda 30.1 ve play offlarda ise 33.4 ile tarihe adını yazdırmıştır. Oynadığı bir play off maçında 63 sayıyla, bugüne kadar play offlarda en çok sayı atan oyuncu unvanını elde etmiştir. Kariyerindeki toplam 10 sezonda sayı kralı olmayı başarmış ve rekoru halen kendinde bulundurmaktadır. 6 kez NBA şampiyonluğu ve iki kez Olimpiyat altın madalyası almıştır.

Load More Related Articles
Comments are closed.