NBA All Star

4 min read

Basketbol yılda bir kez ve her yılın Şubat ayında düzenlenen turnuvanın esas amacı, yılın en iyilerini bir araya getirmek ve keyifli bir müsabakanın ortaya çıkmasını sağlamaktır. NBA All Star maçlarındaki en çok sevilen durumların başında, maçlarda çoğu zaman 200 sayının üzerine çıkılması geliyor. Bu sayede hem çok daha fazla basket görmek hem de kaliteli oyuncuların attığı sayıları izlemek mümkün oluyor.

Her bir oyuncunun yetenekli olması, özellikle takım oyunu açısından başarılı olan ekibin kazanmasını sağlıyor. NBA’in en iyi oyuncusunun seçilmesi için ise, genellikle kazanan takımdaki en başarılı oyuncuya ödülün verilmesine karar veriliyor. Nadiren, kaybeden takımda yer alan fakat istatistik açısından üstün olan oyunculara ad ödül verildiği biliniyor.

NBA All Star 5’li Seçimi

Son dönemde artık NBA All Star en iyi beş oyuncunun doğu ve batı ekiplerinde seçilebilmesi için internetten yardım alınıyor. İzleyicilerin katılacakları oylamayla birlikte doğrudan NBA müsabakalarındaki en iyi beş oyuncunun seçilmesi mümkün oluyor. Bu sayede hem turnuvaya katkıları oluyor hem de doğrudan maçların gidişatını etkileyebiliyorlar. Kalan 14 oyuncunun seçimiyle ilgili kararlar ise, antrenörlerin inisiyatifine kalıyor.

En Çok Seyircinin Bulunduğu All Star Maçı

2010 yılında oynanan All Star maçında özellikle tarihin en çok seyircisinin katıldığı müsabaka olarak not düşüldü. Toplamda 108 bin 713 kişinin salondan takip ettiği müsabakanın basketbol tarihi açısından önemi büyüktür. Bu maçta Miami Heat takımından Dwayne Wade, All Star olmayı başardı.

İlk All Star Maçı

 Tarihte ilk kez yapılan All Star maçında Boston ile MA takımları karşılaştı. Boston Celtics oyuncusu olan Ed Macauley en iyi oyuncu olmayı başardı. Doğu ekibi bu müsabakayı 111’e 94 kazandı. 1951 yılından bu yana oynanan müsabakalarda en iyi oyuncu, özel istatistik durumlarına göre belirlenmeye devam ediliyor.

All Star’daki İlk Türk

Takvimler 2007 yılını gösterirken, Utah Jazz takımında forma giyen Mehmet Okur da All Star takımına çağırıldı. Carlos Boozer’in sakat olması ve forma giyemeyecek durumda olması nedeniyle en iyi oyuncular arasına girmeyi başarmış ve NBA All Star bünyesindeki ilk Türk Oyuncu olmuştur.

Load More Related Articles
Comments are closed.