NBA Doğu Konferansı Takımları

4 min read

NBA’in en büyük basketbol liginde ikiye ayrılan konferanslardan bir tanesi olan Doğu, 15 takıma ev sahipliği yapıyor. Üç farklı grupta mücadele eden toplamda 15 takım, NBA Doğu konferansı takımları arasında şampiyonluk için çok sayıda maç yapıyorlar. Atlantik grubu, Güneydoğu grubu ve Merkez grubu olarak üç farklı grup oluşturulmuştur. Bu konferansta yer alan fakat sonra çıkmak zorunda kalan takımlar arasında Providence Steamrollers, Toronto Huskies ve Washington Capitols bulunuyor.

Doğu Konferansı Grup Takımları

Doğu konferansının üç grubu bulunuyor ve bu üç grupta da beşer takım mücadele ediyor. Tüm maçların yapılmasıyla birlikte, başarıya ulaşan ekipler bir üst gruba çıkıyor ve diğer gruplardaki ekiplerle maç yapıyorlar. Atlantik grubu’nun bünyesinde bulunan takımlar: Boston Celtics, New York Knicks, Brooklyn Nets, Philadelphia 76ers, Toronto Raptors ekipleridir.

Güneydoğu grubu bünyesinde bulunan takımlar: Atlanta Hawks, Charlotte Bobcats, Miami Heat, Orlando Magic, Washington Wizards ekipleridir. Üçüncü ve son grup olan Merkez grubunun bünyesindeki takımlar: Chicaho Bulls, Milwaukee Bucks, Indiana Pacers, Detorit Pistons, Cleveland Cavaliers ekipleridir.

Batı Konferansına Geçen Takımlar

Daha önce Batı konferansı bünyesinde bulunan fakat sonrasında NBA Doğu konferansı takımları arasında yer almaya başlayan 7 ekiple karşılaşılıyor. Buffalo Braves, Cicinnati Royals, Houston Rockets ve San Antonio Spurs takımları, isim değişmeden kalan ekiplerdir. Utah / New Orleans Jazz olara, Golden State / Philadephia Warriors olarak, New Orleans ise Charlotte Hornets olarak isim değiştirmiştir. Her bir takım günümüzde Doğu bloğunda müsabakalardaki yerini alıyor.

NBA Doğu Konferansı Şampiyonları

Daha önce NBA Doğu konferansı takımları arasında müsabakalarda yer alan ve gruplardan yükselerek, şampiyonluğu elde etmeyi başaran 13 takım bulunuyor. Bu takımlar arasında en çok şampiyonluğu bulunan ekip Boston Celtics’tir. Toplamda 20 şampiyonluğu bulunan Celtics’i, Syracause Nationals – Philadelphia 76ers takip ediyor. Chicago Bulls’un 6, Miami Heat’ın ise 5 şampiyonluğu bulunuyor. Bugüne kadar oynanan maçlarda özellikle 1947 yılında ilk şampiyon olan takım Philadelphia Warriors olmuştur. Son yıllarda ise şampiyonluk için, Miami Heat ve Boston Celtics’in favori görüldüğü gruplarda yarışılıyor.

Load More Related Articles
Comments are closed.