NBA Maçları Neden Gece Oynanıyor?

4 min read

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin saat farkı ABD’nin doğusunda 7 saat, batısında ise 10 saattir. NBA maçları neden gece oynanıyor? ABD’nin yayın süresi için olağan bir zaman aralığı olan yayın süreleri, Türkiye ve diğer ülkelerde, aradaki mesafenin uzaklığı nedeniyle değişiklik gösteriyor.

Amerika’da Prime Time

Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde prime time olarak tanımlanan aralık özellikle 18:00 ila 00:00 arasındaki zaman dilimidir. İnsanlar bu sürede çoğu zaman evlerinde oluyor ve NBA maçlarına ilgi çok daha yoğun oluyor. NBA maçları neden gece oynanıyor? NBA turnuvasındaki tüm NBA maçları Dünya genelinde izlenen müsabakalar olduğu bilinse de, maçların oynandığı ülkede prime time dışına çıkmak verimsiz sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Özellikle takım taraftarlarını mağdur etmemek, ülkedeki izleyici sayısını düşürmemek için, genellikle 18:00 ila 23:00 aralığında maçlar yapılıyor. Bu durum pek çok ülkede gece veya sabah erken saatlerde yayınlanmasına yol açsa da, merkezi yayın değerlerinin göz önünde bulundurulması, mantıklı karar olarak görülüyor.

İstanbul – Washington Saat Farkı

İstanbul’un zaman dilimiyle, Washington’un zaman dilimi arasındaki fark 7 saattir. Washington’da 20:00’da başlayacak olan bir müsabaka, Türkiye saatiyle yayınlanması için 03:00 olarak açıklama yapılır. Bu sayede eş zamanlı olarak, canlı bir şekilde maç seyredebilirsiniz. Kendi ülkeleri için normal olan yayın süresi, ülkeler arasındaki saat farkları nedeniyle, Türkiye’de gece maçları olarak anılmasına sebep oluyor.

İstanbul – Las Vegas Saat Farkı

10 Türkiye’nin telefonlar ve bilgisayarlar için genellikle otomatik saat belirleme işlemleri İstanbul baz alınarak yapılıyor. İstanbul ile Batı yakasında bulunan Las Vegas arasındaki saat farkı 10 saattir. Eğer bu şehirdeki prime time durumu baz alınırsa, Amerika’da belirlenen saatin üzerine 10 saat daha eklenerek Türkiye’de yayına çıkacağı saat açıklanır.

18:00’da yayınlanacak bir müsabaka, Las Vegas’ta bu saatteyse direkt olarak İstanbul saati baz alındığında 04:00 olarak yayın başlangıç süresi ortaya çıkar. Çoğu zaman bu bölgelerde yapılacak maçlar da ABD prime time değerlerinin en üst seviyede olduğu zaman aralığına denk getiriliyor. NBA maçları neden gece oynanıyor? Türkiye’de 00:00 ila 04:00 arasında yayına başlanması sağlanıyor.

Load More Related Articles
Comments are closed.