NBA Nedir?

5 min read

Amerika Birleşik Devletleri’nin basketbol turnuvası NBA olarak adlandırılmıştır. Tarihin en büyük basketbol organizasyonu olarak kayıtlara geçmiş ve 1940’lı yıllardan bu yana varlığını sürdürmektedir. NBA nedir? NBA, Doğu ve Batı bloklarında yer alan toplam 30 takımın öncelikle kendi konferanslarıyla ve ardından birbirleriyle karşılaştıkları bir ligdir.

Play Off haricinde her bir takımın yaptığı maç sayısı normal sezon için 82’dir. Her yıl 100’ün üzerinde maça çıkılması nedeniyle, özellikle sakatlıklar karşısında oldukça önemli tedbirler alınır. Dünya’nın en yüksek değere sahip olan basketbol turnuvası olarak tanımlanır.

NBA Konferansları Nedir?

NBA basketbol liginin turnuva sistemine göre, 30 takımın play-offlar hariç çıktığı 82 maçta olabildiğince çok maç kazanması gereklidir. Yıl boyunca oynadıkları maçlarla, play-off’a kalıp kalamayacakları belli olur. NBA nedir? Sorusunun cevabı tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor. Konferanslar üçer gruptan ve her grupta beşer takımdan oluşmuştur. Batı ve Doğu konferansları bulunur.

konferanslarda 15’erden, toplam 30 takım bulunur. Play-offlara kalan takımlar, daha sonda Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyisi olmak için mücadele ederler. Öncelikle kendi konferanslarının şampiyonu olmaları gerekir.

NBA Logosu

 NBA’in efsaneleşmiş ve günümüzde halen kullanılmakta olan logosundaki siluet gerçekten de bir oyuncuya aittir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Batı Virjinya’da doğmuş Jerry West’in siluetidir. Gard olarak oynamış olan basketbolcunun 14 sezonluk kariyeri boyunca oynadığı tek takım Los Angeles Lakers olarak kayıtlara geçmiştir.

West Virginia University mezunu olan oyuncunun kariyeri 1960 yılında başlamıştır. 22 yaşında başladığı kariyerini, 1974 yılında tamamlamıştır. Los Angeles Lakers forması giydiği maçlarda 25 bin 192 sayı ve 6 bin 238 asist yapmayı başarmıştır. Oyunculuğu bıraktıktan sonra, 3 yıl daha koçluk yapmış ve yönetici olmuştur.

NBA En İyi Oyuncuları

NBA’de bu zamana kadar oynadığı oyunla adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başarmış olan onlarca oyun bulunuyor. Michael Jordan, Kobe Bryant, Shaquille O’Neal, Kareem Abdul Jabbar gibi pek çok ismin Dünya genelinde tanınması sağlanmıştır.

NBA All Star

NBA, Şubat ayında düzenlenen özel turnuvayla birlikte yetenekli ve dönemin en başarılı oyuncularının bulunduğu kadrolarının kurulmasını sağlar. Birbirinden farklı takımlarda oynayan yeteneklerin beşerli kadroları internetten seçilir. Kalan ise koçlar tarafından seçilir ve ülkenin en iyi oyuncuları maç yapar. İstatistiksel olarak en önemli başarıyı kaydeden isim, NBA All Star ödülünü kazanır.

Load More Related Articles
Comments are closed.