NBA’de Oynayan Türk Basketbolcular

4 min read

Mirsad Türkcan, Enes Kanter, Ömer Aşık, Semih Erden, Cenk Akyol gibi isimlerle Türk basketbolu da Amerika’da duyurulmuş oldu. Özellikle uluslar arası müsabakalarda son derece önemli performanslara imza atan bu oyuncuların tümü, draft edilen isimler arasında yer alıyor. Bazıları ilk sezonunda kötü performans nedeniyle gönderildi, bazıları ise daha maç oynamadan geri dönmek zorunda kaldı. Bu zamana kadar NBA’de oynayan Türk basketbolcular arasında isimlerini tarihe yazdırmayı başardılar.

Mehmet Okur

NBA’de sadece şansını denemekten ziyade, kalitesini belli eden isimlerin başında Mehmet okur geliyor. Türk basketbolcunun toplam 634 maçta oynaması ve 71 play off müsabakasında yer alması, Türkiye’nin NBA’de temsil edilmesini sağladı. Detroit Pistons, Utah Jazz, New Jersey Nets takımlarında forma giydi ve kariyerinin son dönemi haricinde başarı yakaladı. Sakatlığı nedeniyle, en son gönderildiği Portland Trail Blazers takımında basketbolu bıraktı. NBA’de oynayan Türk Basketbolcular arasında, All Star maçlarına çıkan tek Türk oyuncu konumunda.

İbrahim Kutluay

NBA’de başarılı bir kariyere sahip olmayı başaramayan İbrahim Kutluay, sadece beş maça çıkabildi. Bu maçlarda ise oyunda kaldığı toplam süre 12 dakika. NBA Batı konferans takımları  öncülerinden Seattle Supersonics takımında 2004-2005 yılında yaptığı anlaşma, NBA’de 1 isabetsiz atış, 1 ribarund ve 2 top kaybı istatistiklerine sahip olmasına yol açtı.

Hidayet Türkoğlu

Hidayet Türkoğlu, NBA’de oynayan Türk Basketbolcular arasında özellikle oynadığı maçlarda skora son derece önemli katkılar vermiştir. Mehmet Okur gibi, 634 maça çıkmış ve bu maçların 82 tanesinde Play Off müsabakalarında ter döktü. En Orlando Magic ile oldukça başarılı maçlara çıkan ve takımının NBA finaline yükselmesine katkı sağlayan isimlerin başında yer aldı. 14 yıl boyunca NBA’de forma giyen oyuncunun kariyeri 2000 yılında Sacramento Kings’in Draft etmesiyle başladı. Milli basketbolcu, 20 sırada draft edildi.

Ersan İlyasova

Ersan İlyasova, 2005 yılında Milwaukee Bucks tarafından draft edildi. 36. Sırada yer almayı başaran milli oyuncunun bir sezonluk Barcelona kariyeri dışında sürekli olarak Bucks formasını terletti. Halen Milwaukee Bucks takımının en çok tercih edilen oyuncuları arasında yer alıyor.

 • Kareem Abdul Jabbar Kimdir?

  16 Nisan 1947 tarihinde New York’ta dünyaya gelen ve basketbolu seçen isimdir. Kareem Abdu…
 • Son Dönem NBA Yıldızları

  Son dönemde adını NBA’in en iyileri arasında olarak duyurmak için mücadele eden 25 yaş alt…
 • Shaquille O’Neal Kimdir?

  1972 yılının 6 Mart tarihinde dünyaya gelen Shaquille O’Neal, NBA’de eşine az rastlanır tü…
 • NBA Nedir?

  Amerika Birleşik Devletleri’nin basketbol turnuvası NBA olarak adlandırılmıştır. Tarihin e…
Load More Related Articles
Comments are closed.