Shaquille O’Neal Kimdir?

4 min read

1972 yılının 6 Mart tarihinde dünyaya gelen Shaquille O’Neal, NBA’de eşine az rastlanır türde bir oyuncudur. Sadece oyundaki başarısıyla değil, samimiyeti ve saha dışındaki yaşantısıyla da en çok takip edilen basketbolcular arasında yer edinmeyi başarmıştır.

Shaquille O’Neal NBA Kariyeri

NBA’in dikkat çekici figürlerinden bir tanesi olan O’Neal, kariyeri boyunca son derece tartışmalı isimlerin başında geldi. Özellikle basketbol kariyeri devam ederken filmlerde oynamaya çalışması ve bu esnada düşüş yaşaması, sürekli olarak eleştirilmesine yol açtı. Yine de, Orlando Magic’de başlayan ve Boston Celtics’de sonlanan kariyerinde oldukça başarılı işlere imza attı.

 • O’Neal, kariyeri boyunca toplamda 15 kez All Star olmayı başarmıştır. 3 kez All Star Mvp ödülüne layık görülmüş ve üç kez de finallerin en değeri oyuncusu olmuştur.
 • 1999 – 2000 sezonunda MVP olmuştur. 2 kez sayı kralı olan ve 14 kez de NBA  seçilen basketbolcunun kariyerinde ayrıca en iyi savunma beşlisinde yer alma başarısı da bulunuyor. Michael Jordan ve Willis Reed’in ardından üç en değerli oyuncu ödülünü birden alan üçüncü oyuncu olmayı başarmıştır.

O’Neal Film Geçmişi

Sadece sporcu olarak tanımayan, oynadığı filmler ve müziğiyle de bilinen bir isim olmuştur. O’Neal’ın oynadığı filmlerin sayısı 13’dür. Bunlar arasında Blue Chips, Kazaam, Good Burger, Steel, He Got Game, A Great Day In Hip Hop, The Wash, Freddy Got Fingered, After The Sunset gibi filmler de yer alıyor. Shaquille O’Neal kimdir? Ayrıca Scary Movie 4, The House Bunny, Jack And Jill, Grown Ups 2 gibi dikkat çekici filmlerde de rol aldı.

147 Kilogramlık Dev Pivot

Boyu ve kilosuyla, NBA tarihine geçmiş isimler arasında ilk sıralarda Shaquille O’Neal da yer alıyor. 2 metre 16 santimetre olan boyu ve 147 kilogram olan ağırlığı, NBA tarihinin en ağır oyuncularından biri olmasını sağlamıştır. Ayrıca 19 yıllık kariyeri boyunca cüssesini korumuş ve bu sayede dikkat çeken bir figür olarak daha fazla sempati toplaması, gittiği takımlarda sevilmesini sağlamıştır. Ünlü oyuncu için çok ciddi bir kumar bağımlısı olduğu söylenmektedir. Bu bakımdan hakkında çıkan birçok haberi casinouzmani77 sitesinden ulaşabilirsiniz

 • Kareem Abdul Jabbar Kimdir?

  16 Nisan 1947 tarihinde New York’ta dünyaya gelen ve basketbolu seçen isimdir. Kareem Abdu…
 • Son Dönem NBA Yıldızları

  Son dönemde adını NBA’in en iyileri arasında olarak duyurmak için mücadele eden 25 yaş alt…
 • NBA’de Oynayan Türk Basketbolcular

  Mirsad Türkcan, Enes Kanter, Ömer Aşık, Semih Erden, Cenk Akyol gibi isimlerle Türk basket…
 • NBA Nedir?

  Amerika Birleşik Devletleri’nin basketbol turnuvası NBA olarak adlandırılmıştır. Tarihin e…
Load More Related Articles
Comments are closed.